Odatv’ye özel açıklamalar: Ersin Tatar, Azerbaycan yolcusu… Bahçeli’nin Kıbrıs sözlerine ne dedi

Zeynep Çakır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda Kıbrıs meselesine ilişkin Kazakistan’da 3 Kasım 2023’te yapılacak Türk Devletleri Teşkilatı Toplantısı’nda KKTC’nin gözlemci ülke olarak yer alacağını, Kıbrıs’ın tanınması için önemli bir adım olacağına işaret ederek, “Artık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti demeye gerek yok, Kıbrıs Devleti demek gerek.” ifadesini kullandı.

Hemen akabinde KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Tatar, Bahçeli’ye Kıbrıs’ı gündeme getirdiği için teşekkür etti.

“RUMLAR, ADANIN HÜKÜMETİYMİŞ GİBİ BİR ALGI YARATMAYA ÇALIŞIYOR”

Kıbrıs Rum yönetiminin Ada’nın tek hükümetiymiş gibi davrandığını dile getiren Tatar, “Mademki Güneydeki devlet Kıbrıs Cumhuriyeti ve bütün adanın hükümetiymiş gibi bir algı yaratmaya çalışıyor, bizim kuzeydeki devlet de federasyona hazır bir devlet değil, Kıbrıs Türk Devleti ve Kıbrıs Devleti’dir” dedi.

“RUM KESİMİ ADADA HAK İDDİA EDİYORSA BİZ DE KIBRIS TÜRK DEVLETİ DEĞİŞİMİNDEN YANAYIZ”

Odatv’ye konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ın tanınması için atılan adımlar hakkında konuştu.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin kendisini federal devlet olarak görmeyip tüm adada hak iddia ettiğini, buna karşılık Türk kesimi olarak adım attıklarını anlatan KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, şunları söyledi:

“Bu konular hep tartışmadaydı. Mavi Vatan da haklarımız mevcut. Dolayısıyla, Güney Kıbrıs adada tamamen hak iddia ediyorsa bizde buna mukabil Kıbrıs Türk Devleti olarak değişimden yanayız.

Hep federal devlet olarak anıldık… Kuzey devlet, güney devlet… Ancak Rum kesimi hiçbir zaman kendisi için Güney Kıbrıs Cumhuriyeti dememiş, Kıbrıs Cumhuriyeti demiştir. Bu da buna müteakiptir.

Halkımızın isim değişikliğinde destekleyeceklerini düşünüyorum. Benim gerçekten ‘Kıbrıs Türk Devleti’ ismi tercihim.”

AZERBAYCAN’A ZİYARET

KKTC’nin tanınması yönünde destek adımlarını destekleyen Azerbaycan’la ilgili konuşan Tatar, Azerbaycan’ı ziyaret edeceklerini ifade ederek şunları paylaştı:

“Azerbaycan’da, sayın Aliyev bu konuda bir açıklamada bulundu, ‘KKTC bayrağı her zaman Azerbaycan’da dalgalanacak’ diye. Bu nedenle önümüzdeki günlerde Azerbaycan’a ziyaretimiz olacak. Adım adım bu noktada çalışmalarımız devam ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x