Yavuzyılmaz, “Denetim fiyaskosu” diyerek paylaştı: Kurum, bakanken İliç’te yaşanan iki felaketin ardından tekrar faaliyet açılması için onay vermiş!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, Cumhur İttifakı İBB Başkan Adayı Murat Kurum’un Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olduğu dönemde İliç’teki maden ocağında 2022 yılında meydana gelen iki felaketin ardından gerekli önlemlerin alındığı belirtilerek yeniden faaliyet raporu verdiğine dair belgeleri paylaştı.

 Kurum’un Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olduğu dönemde söz konusu maden sahasında yaklaşık üç ay arayla iki ayrı facianın yaşandığını, bakanlığın ise bu faciaların ardından gerekli önlemlerin alındığını belirterek madenin yeniden faaliyete geçmesine izin verdiği ortaya çıktı

“Felaket yaşanan yığın liç sahası inşaat denetimlerinin, Bakanlık adına özel bir şirkete yaptırılmış olduğunu tespit ettik” diyen Yavuzyılmaz’ın X hesabından yaptığı paylaşım şu şekilde:

“AK Parti’nin Anagold’un işlettiği altın madenindeki denetim fiyaskosu

Erzincan İliç felaketinin merkezindeki isim olan dönemin Çevre Bakanı Murat Kurum adına imzalı belgeye göre;

Felaket yaşanan yığın liç sahası inşaat denetimlerinin, Bakanlık adına özel bir şirkete yaptırılmış olduğunu tespit ettik. Bu dönem süresince;

27 Mart 2022’de aynı liç sahasında başka bir kayma olayı ve 21 Haziran 2022’de ise siyanür borusu patlama olayı gerçekleşti.

Bu olayların ardından denetimlerin yapıldığı ve tüm tedbirlerin alındığı söylenerek 200 metrenin üzerinde yüksekliğe sahip, siyanür içerikli yığın liç sahası Murat Kurum onayıyla tekrar faaliyete açıldı.”

TIKLAYIN-İliç’teki madende yığın liçi onay belgeleri Murat Kurum’un bakanlığı döneminde verilmiş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x