‘Aşk Dolandırıcıları’na Operasyon! 658 Kişi Kurtarıldı

Filipinler’de, internet üzerinden sahte ilişkiler kurarak dolandırıcılık yapmaya zorlanan yüzlerce kişi, polis baskınıyla bir dolandırıcılık merkezinden kurtarıldı.

POLİS: 73 FİLİPİNLİ, 202 ÇİNLİ VE DİĞER ÜLKELERDEN 383 KİŞİ KURTARILDI

BBC Türkçe’nin haberine göre Başkent Manila’nın kuzeyindeki merkezin, internet üzerinden kumar oynatan bir şirket olarak faaliyet gösterdiği belirlendi.

GÜNEYDOĞU ASYA’DA SAHTECİLİK FAALİYETLERİNİN YAYGINLAŞMASI

Güneydoğu Asya ülkeleri, sahtecilik faaliyetlerinin merkezi haline geldi; bu operasyonlara sıklıkla suça zorlanan genç ve teknolojiyi iyi kullanan kişiler katılıyor.

POLİS, GEÇEN AY BU MERKEZDEN KAÇMAYI BAŞARAN BİR İHBARI DEĞERLENDİRDİ

Vietnamlı bir erkek, merkezden kaçarak polise bilgi verdi. İşkence gördüğü izleri taşıyan erkek, bu merkezde sahte ilişkiler ve kripto para dolandırıcılığı yapan insan kaçakçılarının eline düşmüştü.

POLİS: “ZORLA ÇALIŞTIRILAN KURBANLARIN İŞKENCE GÖRDÜĞÜ ORTAYA ÇIKTI”

Polis sözcüsü, dolandırıcılık merkezlerinin kurbanlarını kandırmak için “iyi görünümlü kadın ve erkekleri zorla çalıştırdığını” belirtti.

FİLİPİN MAKAMLARI, BENZER BİR OPERASYONDA 1000’DEN FAZLA KİŞİYİ KURTARMIŞTI

Geçen yıl yapılan bir operasyonda da benzer bir dolandırıcılık merkezinde esir tutulan ve zorla çalıştırılan 1000’den fazla kişi kurtarılmıştı.

BM RAPORUNA GÖRE, YÜZBİNLERCE KİŞİ DOLANDIRICILIK FAALİYETLERİNDE KULLANILMAK ÜZERE GÜNEYDOĞU ASYA ÜLKELERİNE GÖTÜRÜLÜYOR

Geçen Ağustos’ta yayımlanan bir BM raporuna göre, dünya genelinden yüzbinlerce kişi internet dolandırıcılıklarında kullanılmak üzere Güneydoğu Asya ülkelerine götürülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x