Düşman işgalinde harekat ve manevra

NATO tarihinin en kapsamlı tatbikatında düşman işgaline karşı harekat hazırlığı icra ediliyor. ‘Çok Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Kuvveti’nde İngiliz ve İspanyol birlikleriyle birlikte görev alan Türk birlikleri büyük övgü aldı

22 Ocak tarihinde başlayan ve NATO’nun en kapsamlı tatbikatı olan ‘Steadfast Defender 2024’ün (SFD24) Polonya’daki bölümü oldukça gerçekçi bir senaryo çerçevesinde icra edildi. Zira NATO ülkesine saldıran düşman bir ülkenin köprü ve yolları tahrip etmesine karşın NATO müttefiklerin uygulayacağı harekat senaryosu icra edildi.

Bu senaryo çerçevesinde köprülerin ve yolların işlenmez hale geldiği durumda, NATO ülkelerinin istikam birliklerinin sahneye çıktığı harekatta Türkiye, İngiliz ve İspanyol birlikleriyle birlikte NATO’nun yüksek düzeyli hazırlıklı acil müdahale gücünün keşif birliğini oluşturdu. Bir başka deyişle, NATO’nun zırhlı birlikleri ile piyadelerinin saldırıya uğramış olan müttefik ülkelerin topraklarında düşmandan korumak amacıyla güvenli bir şekilde ilerlemelerini sağladı.

İşgale karşı prova

Fransa, Almanya ve Polonya’nın istikam birliklerine ait seyyar yüzücü hücum köprüleri (SYHK) sayesinde zırhlı NATO birliklerinin 320 metre genişliğindeki Vistule nehrinden geçişi engelsiz bir şekilde gerçekleşti. Polonya hava kuvvetlerine bağlı savaş uçakları ile kara kuvvetlerine ait olan helikopterlerin desteği ile gerçekleştirilen tatbikatta, acil mukabele gücü VJTF’e bağlı Türk birliklerinin ‘Khan’ tipi ZPT’lerin nehir geçişini Polonyalı SYHK ile Finlandiya kara kuvvetlerine bağlı römorkör icra etti. NATO’nun düşman işgali esnasında bile hattında istikam birliklerini çok uluslu bir şekilde devreye sokabilme yeteneği sergileyebileceğinin teşhiri için düzenlenen ve hakiki muharebe koşullarında gerçekleştirilen tatbikat renkli görüntülere de sahne oldu. SFD24 altında icra edilen ve ‘Dragon 2024’ adı verilen nehir geçiş tatbikatı esnasında NATO, hem çok uluslu birliklerle arasında harekat gerçekleştirebileceğini, hem de düşman işgali esnasında manevra kabiliyetini muhafaza edebildiğini teşhir etti.

Aslan payı İzmir’e

NATO’nun Hollanda’da bulunan Brunssum Müşterek Kuvvet Komutanlığı önderliğinde gerçekleştirilen tatbikatların 6 haftadan bu yana kusursuz bir şekilde işlemesinin en büyük aktörü kuşkusuz İzmir’de bulunan NATO Kara Kuvvetleri Komutanlığı. Zira 31 NATO ülkesinden 90 bin askerle oluşturulan tatbikat senaryolarının aksamadan icra edilmiş olması çok büyük bir başarı olarak nitelendi.

Nitekim basın mensuplarına konuya yönelik olarak değerlendirmede bulunan JFC Brunssum harekat komutanı ABD’li Tümgeneral Randolph Standenraus, SFD24 harekatının iki kilit komutanlığının bulunduğunu hatırlatarak, ABD ve İngiltere’den asker sevkiyatı için ‘Marcom’un, Avrupa kıtasında icra edilen harekatlar için de ‘Landcom’un müthiş bir eşgüdüm gerçekleştirdiğine vurgu yaptı.

Türk birlikleri Vuran ve Khan zırhlı araçlarla, Polonya’da süren tatbikatta gövde gösterisi yaptı.

Türk birliklerine övgü

SFD24 tatbikatının acil mukabele gücünün (VJTF) komutanı İngiliz Tuğgeneral Guy Foden, Türk birliğinin tatbikat esnasındaki performansından övgüyle bahsetti. Tatbikat esnasında Milliyet gazetesinin sorularını yanıtlayan Tuğgeneral Foden, NATO’nun yüksek hazırlıklı acil müdahale gücünün hava kara ve deniz unsurlarının NATO’nun 2.7 milyon kilometre karelik alanında her an göreve hazır olduğunu ifade etti. Foden, düşmanın işgal ettiği NATO topraklarında bile her koşulda göreve hazırlandıklarını hatırlatırken, Ejderha 2024 tatbikatına İspanyol ve İngiliz birlikleriyle katılan Türk birliğine de samimi bir şekilde övgüde bulundu.

Türk komutan Milliyet’e konuştu

Yüzbaşı Erat, Milliyet gazetesine Steadfast Defender 2024’de Türk birliğinin görevi hakkında bilgi verdi: Biz burada ‘Steadfast Defender’ yani Sarsılmaz Savunma tatbikatının VJTF yani ‘Çok Yüksek Hazırlıklı Müşterek Görev Kuvveti’nin Keşif Bölüğü olarak ‘Khan’ tipi ZPT’lerle hareket ediyoruz. Buraya yaklaşık iki hafta önce geldik. Önümüzdeki hafta süresince de devam edecek tatbikatta NATO’daki İngiliz ve İspanyol birlikleriyle ortak tatbikat icra etmeye devam edeceğiz.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x