İran’ın dini lideri Hamaney: İsrail saldırısının arkasında biz yokuz ama yapanların ellerinden öpüyoruz

T24 Dış Haberler

İran’ın dini lideri Ali Hamaney, Tahran’ın Hamas’ın cumartesi günü İsrail’e gerçekleştirdiği saldırıda rolü olmadığını ama İsrail’in, “onarılamaz askeri ve istihbarat yenilgisinden” memnun olduğunu dile getirdi.

Saldırıdan bu yana ilk kez canlı yayında konuşan Hamaney, “Siyonist rejime saldırıyı planlayanların ellerinden öpüyoruz” dedi. 

Hamaney, İran’ın cumartesi günkü saldırının arkasında olduğu iddialarını ise yalanladı. 

Wall Street Journal’a konuşan Hamas ve Hizbullah kaynakları, İranlı güvenlik yetkililerinin saldırının planlanmasına yardımcı olduğunu iddia etmişti. 

ABD’li yetkililer, cumartesi günkü saldırıda İran’ın dahiliyetine dair bir kanıt görmediklerini belirtti. Pazar günü CNN’e verdiği söyleşide ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “Henüz İran’ın bu saldırıyı yönettiği veya arkasında olduğuna dair bir kanıt görmedik. Ancak kesinlikle uzun bir ilişki var” dedi.

İran’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği’nden bir sözcü de pazar günü Tahran’ın saldırıları desteklediğini, ancak onları yönetmediğini söyledi. 

Sözcü, “Filistin direnişi tarafından verilen kararlar otonomdur ve amasız fakatsız Filistin halkının çıkarlarını savunur. Filistin’in verdiği karşılığın bir parçası değiliz. Bu karar sadece Filistin tarafından alınmıştır” ifadelerini kullandı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x